Leader of the Opposition

PERSONAL

Name: Stephenson King
Date of Birth: 13th November 1958
Country of Birth: Saint Lucia, West Indies
Number of Children: One (1)
Spouse: Rosella Nestor-King

 

 

EDUCATION

Secondary: SDA Academy
Primary: T. D. Gordon Methodist Primary

EMPLOYMENT HISTORY

  • 2007 - Government of Saint Lucia (Prime Minister)
  • 2006 - 2007 Government of Saint Lucia (Cabinet Minister)
  • 1997 - 2006 Self Employed
  • 1999 - 2001 Opposition Senator
  • 1987 - 1997 Government of Saint Lucia (Cabinet Minister)
  • 1978 - 1981 St. Lucia Co-operative Bank Ltd.
  • 1981 - 1987 Floissac and Giraudy

DATES SWORN IN

  • Senator - 16th March, 1999 - 23rd November, 2001
  • Cabinet Minister - 08th April, 1987 - 23rd May, 1997
  • Cabinet Minister - 19th December, 2006 - present
  • Prime Minister - 09th September, 2007 - present

 

 

LEADERS OF OPPOSITION

 

Name Tenure  Representative for Political Party
KING, Hon.  Stephenson November 2011 Castries North  United Workers Party
ANTHONY, Hon. Dr. Kenny Davis December 2006 to November 2011 Vieux Fort South Labour Party
NICHOLAS, Hon. Marcus N. April 2004 to November 2006 Dennery North United Workers Party
JAMES, Hon. Arsene V. January 2003 to April 2004 Micoud South United Workers Party
WILSON, Hon. Marius December 2001 to January 2003 Micoud North United Workers Party
GEORGE, Hon. Louis May to November 2001 Micoud North United Workers Party
JOHN, Hon. Velon February 1996 to May 1997 Laborie Labour Party
HUNTE, Hon. Julian R. May 1987 to February 1996 Gros Islet Labour Party
CENAC, Hon. Neville June  1982 to March 1987 Soufriere Labour Party
COMPTON, Hon. John G.M. July 1979 to June 1982 Micoud North United Workers Party
LOUISY, Hon. Allan, F. L. June 1974 to July 1979 Laborie Labour Party
CHARLES, Hon. George F.L. June 1964 to April 1974 Castries  South Labour Party